Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mikołajek - streszczenie - strona 7

na ulicy pudełko. Była w nim jedna zapałka, więc uradowani koledzy poszli w swoje ulubione miejsce. Stał tam stary samochód bez kół i silnika. Kumple wsiedli, odpalili cygaro tak, jak robi się to w westernach i zaczęli się zaciągać. Było im jednak strasznie niedobrze i okropnie męczył ich kaszel. W końcu mieli dość i postanowili skończyć zabawę.
W domu mamę zaniepokoiło, że Mikołajek jest blady. Chłopiec wytłumaczył, że to od dymu, nie powiedział jednak jakiego. A ponieważ tata Mikołajka akurat palił fajkę, mama się na niego zezłościła i nie pozwoliła mu więcej tego robić.

12.Tomcio Paluch

Dyrektor ma odejść na emeryturę i z tej okazji w szkole odbędzie się wielka gala. Starszaki mają tańczyć i uprawiać gimnastykę, a Mikołajek i jego koledzy muszą przygotować sztukę pt.: „Kot w Butach". Oczywiście robi się zamieszkanie - kto ma  być kim, kto ma kim nie być, kto chce, a kto nie chce itd. Kilku kolegów stoi w kącie, a rola kota przypada w końcu Mikołajkowi. Zaczyna się próba, ale Alcest dosłownie zrozumiał swoje zadanie suflera i powtarza kwestię Ananiasza, plując mu przy tym biszkoptami w okulary. Rufus i Mikołajek wdają w bójkę. Pani podnosi głos i ogłasza koniec próby. Mówi uczniom, że nie wystąpią, że pan dyrektor nie może tego zobaczyć. Dzieci rozumieją to jako chęć ukarania dyrektora.

13.Rower

Mikołajek bardzo chce mieć rower. Tata jednak nie zgadza się. Mówi, że to niebezpieczne, że chłopcy w tym wieku za bardzo szaleją. W końcu ustępuje pod warunkiem, że syn będzie w pierwszej dziesiątce z arytmetyki. To się udaje, ale dla siebie zatrzymuje Mikołajek wiadomość, że sprawdzian pisało tylko jedenastu chłopców, bo reszta choruje.
Mikołaj dostaje rower. Kiedy tata opowiada synowi o swoich dawnych wyczynach i wsiada na pojazd, żeby pokazać swoje umiejętności, ukazuje