Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mikołajek - streszczenie - strona 5

i że nie będą oglądać telewizji (za karę), więc do domu wracali powoli, bez codziennej radości. Alcest nawet nie kupił sobie bułeczki w ciastkarni.
Euzebiusz, który robił dobrą minę do złej gry i chwalił się, że tato z pewnością nie nakrzyczy na niego, także dostał klapsa. Mikołajek, który miał nocować u Euzebiusza, by uniknąć nieprzyjemności ze strony rodziców, usłyszał to przez otwarte drzwi i wrócił do siebie do domu. Po drodze rozmyślał, co powie mu tata. Zdawało się, że chłopiec wie to dokładne, że tyle razy już to przerabiali. Marzył, żeby uciec z domu, zarobić pieniądze i zabrać rodziców do kina. Pokazać im, na co  go stać.
Tymczasem tata zajęty był rozmową z mamą. Rodzice sprzeczali się o budżet domowy. Nawet nie spojrzeli na dzienniczek synka, tata tylko w pośpiechu go podpisał. Chłopiec poszedł do siebie do pokoju pełen żalu, że rodzice go nie kochają i nie zwracają na niego uwagi.

9.Ludeczka

Wizytę zapowiedziała przyjaciółka mamy wraz ze swoją córeczką. Mikołajka to nie ucieszyło, ponieważ nie lubił dziewczynek. Mama kazała mu zachowywać się grzecznie, więc się starał. Dzieci na początku wcale ze sobą nie rozmawiały, a kiedy wypiły herbatę i zjadły ciasteczka, poszły do pokoju Mikołajka. Trochę się pokłóciły. Mikołajek szarpnął dziewczynkę za warkoczyk, Ludeczka kopnęła chłopca w kostkę, ale weszły obie mamy i dzieci złagodniały. Mamy zaproponowały, żeby ich pociechy pooglądały książki i pozostawiły je w pokoju. Ludeczka jednak wolała bawić się samolotem. Chłopiec nie chciał się na to zgodzić, ale nowa koleżanka zaszantażowała go. Mikołajek uległ, a samolot wylądował w ogródku. Dzieci poszły po niego (było zbyt zimo, żeby biegać po podwórku, ale dziewczynka zatrzepotała rzęsami i wzruszyła obie mamy). Zachciało im się pograć w piłkę. Ludeczka zbiła szybę w oknie